Ara
  • Rana Beri

Dünyanın en anlamsız sözü: “Keşke”

En son güncellendiği tarih: 6 May 2019

“Keşke” günlük konuşmalarımızda, şu ya da bu şekilde sık sık kullandığımız, özellikle de geçmişte yaşadığımız olaylarla ilgili pişmanlık belirtmek için söylediğimiz bir kelime.


“Keşke şu kişiyle birlikte olmasaydım, keşke tatile oraya değil, buraya gitseydim, keşke zamanında babamın sözünü dinleseydim” vs. Bunların hepsinde, geçmişte yapamadığımız bir şeye yüksünme, kendimizi geçmiş aracılığıyla bugün mutsuz etme durumunu görmekteyiz.

Keşke dediğimiz her an, bir şekilde enerjimizi düşürüyoruz ve artık değiştiremeyeceğimiz bir şey için şu anın keyfini ve güzelliğini kaçırıyoruz. Kendimizin ve etrafımızdakilerin enerjisinin birdenbire düştüğünü görüyoruz. Keşke kelimesi artık belli bir farkındalık düzeyinden sonra dünyanın en anlamsız kelimesi haline geliyor.

Aslında biliyoruz ki, geçmişte ne olduysa, öyle olması gerektiği için oldu. Bizi bugünkü halimize getiren hep geçmişte olan olaylar. Onların o şekilde olması gerekiyordu ki biz bugünkü biz olalım ve hayatımızı bu şekilde yaşayalım. Zaten eğer başka türlü olması gerekseydi öyle olurdu.

Ben danışanlarıma, "keşke" kelimesi yerine şunu öneriyorum: "Peki bundan sonra?" ile başlayan bir soru. "Peki bundan sonra neyi farklı yapabilirim?"

"Peki bundan sonra neyi farklı görebilirim?"


Bu yeni bakış açısı bana ne kazandırabilir?

Böylece geçmişte istediğimiz gibi olmayan bir şeye yüksünmek yerine, kendi enerjimi geleceğe odaklarım.Sadece şu andan yola çıktığım için, enerjimi israf etmem, yüksek tutarım.Bundan sonra geçmişte neyi yapamadığıma değil, gelecekte yapabileceklerime odaklanarak motivasyonumu da arttırabilirim.


İsterseniz siz de "keşke" ile küçük bir uygulama yapabilirsiniz.

Şimdiye kadar keşke dediğiniz, bir şekilde oluş şekline üzüldüğünüz, yaptığınız ya da yapmadığınız için pişman olduğunuz bir durumu hayal edin.Durumu keşke kelimesi olmadan bir kez daha hatırlayın.Dikkatli baktığınızda, kalp gözünüzle baktığınızda, bu olan olayın, aslında uzun vadede böyle olmuş olmasının çok daha hayırlı olduğunu göreceksiniz.Şu an olduğunuz kişiye, bu olayın katkıda bulunduğunu, aslında belki o zaman canınızı acıtsa da, şimdi tam da bugün için tasarlanmış bir olay olduğunu fark edeceksiniz.Hal böyleyken, bu enerji düşürücü kelimeyi kullanmak yerine şöyle bir yol deneyebilirsiniz:Bu farkındalıktan yola çıkarak, bundan sonra neyi farklı yapabilirim? Nasıl yapabilirim?

Aldığınız cevaplar enerjinizi yükseltecek ve sizi bir adım daha ileriye götürecek.

Sevgilerimle

4 görüntüleme

© 2019 by Rana Beri